Doromb, 4.
Doromb: Közköltészeti tanulmányok, 4, szerk. Csörsz Rumen István, Budapest, reciti, 2015.
Vajon mit éreztek, akik belülről ismerték a régi populáris kultúrát? Szégyenkeztek avíttas vagy csöpögős olvasmányaik, töredékesen megjegyzett dalaik miatt? Megszólták-e azokat, akiknek a kezében ponyvát vagy verses kéziratot láttak, miközben maguk is rejtegettek ilyesmit? Formálták-e a hagyományt, vagy csak kényszerből közlekedtek a litterae kopott lépcsőházában? Készen vették a szövegeket, piaci ponyvasátorban, avagy költői-írói öntudattal (esetleg iskolai kötelezettségként) fogtak a versfaragáshoz? Lehet-e szellemes egy antik reminiszcencia egy borsodi vőfélyversben, vagy az ilyesmit csak eltévedt, jelentésvesztett kultúrmorzsaléknak tartsuk? Kultúra volt-e egyáltalán mindez, avagy ellenkultúra, ál-kultúra? Értékmentés vagy a szellemi igénytelenség jele?
Érlelődik egy mondat, amelyet talán most már nem túlzás leírni. A közköltészet láthatólag már nem azt jelenti, mint a 2000-es évek elején. Nem korlátozódik a verses írott folklór történeti rétegeire, de még csak a tágabb közköltészetre, tehát a műköltői termés variálódásának, szétterjedésének tanulságaira sem. Voltaképp megérkeztünk ahhoz az ponthoz, hogy a népköltészet analógiájára a folklór jellegű írott populáris műfajok összességét jelentse – tehát éppúgy beleértendő a prózai hagyomány, mint a versek és dalok. Így a vizsgált repertoár szélesíthető, a módszertan kölcsönösen csiszolódhat, s egyre többet tudhatunk meg a magyar prózatörténet hézagosan ismert jelenségeiről is. Ennek jegyében készült a Doromb. Közköltészeti tanulmányok 4. kötete.
Doromb, 3.
A Doromb sorozat egyrészt katalizátora, másrészt hű tükre szeretne lenni a szakmai diskurzusnak, amely a magyar közköltészetet érinti, bármilyen irányból közelítsenek hozzá a kutatók. Így kerülhet egymás mellé forrásközlés és programtanulmány, tárgytörténeti és műfaji áttekintés, illetve a néprajz, történet- és zenetudomány ide vágó eredményeinek bemutatása. A szerkesztő legfőbb szándéka, hogy a közös megjelenés lehetőségével még ott is párbeszédet kezdeményezzen, ahol eredetileg erre nem volt esély, s a sokfelől érkező tudáselemeket engedje egy közös, de – a kutatott tárgyhoz méltó módon – heterogén, szerves, önszabályozó, akár önellentmondásoktól sem mentes kutatói iránnyá formálódni.
A sorozat harmadik kötetéhez várakozáson felüli számban és minőségben csatlakoztak a szerzők. A névsor magáért beszél: az akadémiai és az egyetemi kutatóhelyek jeles képviselői mellett kiváló muzeológusokat és egy Kossuth-díjas művészt is üdvözölhetünk közöttük.
Doromb, 2.
Évszázados tapasztalat, hogy a közköltészet végeláthatatlan svédasztalát (netán bolhapiacát?) egyaránt körülállják hivatásos és műkedvelő költők, de „szűrös-gubás emberek” is, s mindenki leemel róla valamit, ami megtetszik neki. Talán le is tesznek ide ezt-azt: a közköltészet új elemeket szívhat magába a szóbeliségből, népdalokból, mondákból, közmondásokból. E kapcsolatrendszer legalább akkora (ha nem nagyobb) értékek közvetítőjévé teszi, mint amikor a műköltészet „háztáji”, gyengécske visszfényeként viselkedik.
A Doromb: Közköltészeti tanulmányok 2. kötete az előzmények szellemében, mégis új irányokból keresi a választ a fentiekre. Ezúttal e hagyomány tág határvidékére kirándulunk: az alkalmi műköltészet, az epigonizmus, a propaganda világába.
Doromb, 1.
Doromb: Közköltészeti tanulmányok, 1, szerk. Csörsz Rumen István, Budapest, reciti, 2012.
A sorozat nyitó darabjának tanulmányai a középkortól a reformkorig sokféle közköltészeti érintkezésekről, háttértudásról, a populáris kultúra irodalmi kapcsolatairól tudósítanak. Talán ízelítőt adnak abból a körforgásból, amely szájhagyomány és írásbeliség, elit művészetek és a köznépi, falusi, mezővárosi, később polgári közösségi műveltség között figyelhető meg. S ne gondoljuk, hogy csak e régi korokban, hiszen napjainkig egészen hasonló folyamatok tartják ébren a populáris kultúrát.
Doromb
2012-től új, évenként megjelenő tanulmánykötet-sorozatot indítottunk útjára
DOROMB. KÖZKÖLTÉSZETI TANULMÁNYOK
címmel. A sorozat önálló fórumot biztosít az élénkülő kora újkori közköltészeti kutatások módszertani, textológiai, retorika- és poétikatörténeti, irodalomszociológiai stb. tapasztalatainak átadására, valamint a társtudományokkal (néprajz, zenetudomány, könyvtártudomány stb.) folytatandó eszmecserére.
A sorozat fő profilja a XVII–XVIII. századi magyar világi populáris verskultúra, de nemcsak az anonim közköltészet, hanem a költői életművek folklorizálódása, pl. Amade László, Faludi Ferenc, Csokonai, Pálóczi Horváth Ádám, Mátyási József stb. közköltészeti kapcsolatai, a kalendáriumi és ponyvakultúra, valamint a paraszti szájhagyomány („népköltészet”) egykori felfedezésének és ismeretének dokumentumai. Örömmel vesszük a prózai műfajok, a korábbi és XIX. századi rokon jelenségek vizsgálatában született eredményeket, illetve a populáris verstermés nemzetközi hátterét, párhuzamait elemző tanulmányokat is. Szívesen közölnénk új tanulmányokat a Kárpát-medence német, román, szlovák, délszláv és neolatin közköltészetének alig ismert összefüggéseiről. Egyúttal biztatjuk a modern magyar irodalom kutatóit egy hasonló profilú kiadvány létrehozására.
A kötetek az MTA BTK Irodalomtudományi Intézetének reciti kiadójánál jelennek meg, ingyenesen elérhető pdf és epub formátumban, illetve néhány nyomtatott példányban a szerzők és a közkönyvtárak részére (az OTKA K 104758 sz. pályázat támogatásával).
A tanulmányok, forrásközlések stb. maximált terjedelme: 1 ív (40 000 karakter). Illusztrációk közlésére is van mód, amelyeket külön fájlonként, legalább 300 dpi felbontásban kérünk. Jegyzetelés: az Irodalomtörténeti Közlemények alapelvei szerint.
Minden tanulmányhoz 1 bekezdésnyi angol nyelvű rezümét is kérünk. A szerkesztőség fenntartja a jogot, hogy válogasson a beérkezett írások közül.
A 2014. évi kötetbe szánt tanulmányokra vonatkozó regisztráció (témamegjelölés és rezümé): 2014. április 15., a cikkek beküldési határideje: 2014. szeptember 15.
A szerkesztőség emailje: doromb.kozkolteszet@gmail.com
Megtisztelő együttműködésüket előre is köszönjük, üdvözlettel,
Csörsz Rumen István
(OTKA K 104758 témavezető, szerkesztő)
MTA BTK ITI, XVIII. századi osztály
Tartalom
§ One Response to Doromb
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
[…] [1] Ld. http://reciti.hu/projektek/doromb […]