Jeney Éva projektje
A szocio- vagy művészetterápiák egyik ágaként aposztrofált „különös tudomány”, a biblioterápia könyvekkel való gyógyítást jelent. A szépirodalmi, azaz esztétikailag értékes művekkel elért fejlesztő vagy klinikai gyakorlatot irodalomterápiának nevezzük. Ezek elég egyszerű meghatározások, de annál összetettebb kérdéseket vetnek föl. Mi a könyv? Mi az olvasás? Mi az irodalom? Mi a betegség? Mit jelent a terápia? Ha mindez megvan, milyen elméleti háttere lehetséges a biblio- és irodalomterápiának? Van-e valamely speciális elmélete, amely az eljárás hatékonyságát elősegíti, növeli? Projektünk ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel kíván foglalkozni.
Műhely
Olvasmányok a biblioterápiáról
- Philippe Lejeune francia irodalomtörténész, akinek neve a magyar olvasónak mindenekelőtt az önéletírói szerződés fogalmáról ismerős, s aki csaknem szociológiai adatgyűjtés nyomán hozta létre a francia nyelvű személyes naplók gyűjteményét, és csaknem maradéktalanul gyűjtötte össze az egyes szám első személyű írásmóddal kapcsolatos francia nyelvű szakirodalmat. Az Assotiation pour Autobiographie-t 1991-ben alapította Chantal Chaveyriat-Dumoulinnel.
http://sitapa.free.fr/
www.autopacte.org- Proust: (…) la lecture peut devenir une sorte de discipline curative et être chargée, par des incitations répétées, de réintroduire perpétuellement un esprit paresseux dans la vie de l’esprit. Les livres jouent alors auprès de lui un rôle analogue à celui des psychothérapeutes auprès de certains neurasthéniques.
http://beq.ebooksgratuits.com/vents/Proust_Sur_la_lecture.pdf
Proust fenti írása magyarul László Tímea fordításában [eredetileg Lábass Endre A madárfészekárus című könyvéhez (Budapest, Orpheusz Kiadó, 2002) készült. Teljes terjedelemben az Enigma folyóirat 2000/2001 26–27-es számában jelent meg (69–89 oldal).- Jeney Éva, Nyitott könyv: Irodalom, terápia, elmélet, Budapest, Balassi Kiadó, 2012. → autoreferátum a recitin
- Magyar Irodalomterápiás Társaság (olvasmányok)
- Magyar Művészet- és Szocioterápiás Közösségépítő Egyesület
- Association Française de Bibliothérapie (olvasmányok)
- Mardziah Hayati Abdullah, What is Bibliotherapy?
- William K. Beatty, A Historical Review of Bibliotherapy (pdf)
Tartalom
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.