reciti könyv
Orosz Andrea. Kováts József. Az életrajz és az életmű feltérképezése. Vitae 4. Budapest: reciti, 2021.
A dunántúli születésű Kováts József (1780–1809) számára nagyon rövid életút és még ennél is rövidebb, mindössze egy évtizednyi költői pályafutás jutott osztályrészül. A kaposvári börtönben elhunyt költő verseit ennek ellenére száznál is több kéziratos versgyűjtemény őrzi. Kováts életműve nem számít nagynak, mindössze félszáz verset írt élete során, ezeknek azonban másfél ezernél is több másolatát őrzik a ma fellelhető kéziratok. Mindez meggyőző bizonyítékként szolgál Kováts egykori népszerűségére, amely a 19. század első felében Csokonaiéval vetekedett a református kollégiumi diákság és a kollégiumok falai közül kikerülő értelmiségiek körében. A későbbi kritikusok – a megváltozott irodalmi ízlésnek köszönhetően – elég mostohán bántak Kovátscsal, szigorú szavakkal illették költészetét és személyét egyaránt, pusztán Csokonai-epigonként tekintettek rá, ami napjainkban is általános.
E monográfia célja nem az, hogy a költő életművét esztétikai szempontok szerint vizsgálja, sokkal inkább arra vállalkozik, hogy az életrajz és az életmű aprólékos rekonstruálásával számot vessen Kováts saját korában betöltött irodalmi szerepével. Nem kívánja felnagyítani azt, ugyanakkor igyekszik meggyőzni olvasóit arról, hogy ezt a szerepet alábecsülnünk sem érdemes. Mindezek mellett a könyv lapjain egy olyan, atipikusságában is tipikusnak mondható, dunántúli református diák és költő életútja rajzolódik ki, amelynek eseményeiből, fordulópontjaiból, esetenkénti normasértéseiből a kor társadalmának életére és szabályaira is következtethet az olvasó.
Orosz Andrea (1975) irodalomtörténész, a dél-koreai Hankuk University of Foreign Studies Magyar Tanszékének vendégtanára. Kováts Józsefről írt monográfiája, a 2019-ben megírt doktori értekezésének átírt és újragondolt változata.
‧
A VITӔ sorozatban olyan monográfiák kapnak helyet, amelyek értelmiségi pályaképeket mutatnak be vagy értelmeznek újra. Céljuk, hogy megvizsgálják a szövegek és életművek egykorú életrajzi, történelmi és szellemi kontextusát. Megítélésünk szerint az irodalmi szövegelemzés mellett elsőrendűen érdekes a művek létrejöttének és befogadásának feltételrendszere, akárcsak az ezt befolyásoló társadalmi, retorikai és történeti tényezők, a nyilvánosság terei, az értelmiségi hálózatok.
letöltés
- teljes könyv vágójelek nélkül (monitorra, e-könyvolvasóra, nyomtatóra), 3 MB;
- teljes könyv vágójelekkel (nyomdakész), 3 MB;
- borító vágójelekkel (nyomdakész), 1 MB;
- borítóbelső vágójelekkel (nyomdakész), 3 MB.
impresszum
Orosz Andrea
‧
Kováts József
Az életrajz és az életmű feltérképezése
‧
Vitae ‧ 4
‧
Sorozatszerkesztő:
Mészáros Gábor
‧
Lektorálta:
Csörsz Rumen István
‧
A kötet megjelenését az
„Irodalmi nyilvánosság a polgárosuló
Nyugat-Magyarországon, 1770–1820”
Lendület Kutatócsoport, valamint a
Bölcsészettudományi Kutatóközpont
Irodalomtudományi Intézete
támogatta
‧
A borítón a pápai kollégium, Vasárnapi Ujság 38 (1858): 448.
A belső borítón látható térképet Nagy Béla készítette
‧
Könyvünk a Creative Commons
Nevezd meg! – Ne add el! – Így add tovább!
2.5 Magyarország Licenc
feltételei szerint szabadon másolható, idézhető, sokszorosítható.
Köteteink a r e c i t i honlapjáról letölthetők.
Éljen jogaival!
‧
HU ISSN 2732 2025
ISBN 978 615 6255 31 0
ISBN 978 615 6255 32 7 (pdf)
‧
Kiadja a r e c i t i,
a BTK Irodalomtudományi Intézetének
tartalomszolgáltató portálja ▶ http://www.reciti.hu
Olvasószerkesztő: Szabó-Reznek Eszter
A jegyzeteket szerkesztette: Káli Anita
Tördelés, borító: Szilágyi N. Zsuzsa
Web: Hegedüs Béla
‧
Budapest
2021
Tartalom
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.