reciti könyv
Szívből jövő emlékezet: Tanulmányok Kölcsey Ferenc Nemzeti hagyományok című írásáról, szerk. Fórizs Gergely, Budapest, reciti, 2012 (Hagyományfrissítés, 1).
Jelen kötet szerzői Kölcsey Ferenc Nemzeti hagyományok címen ismert írásának újraolvasására vállalkoznak. A tanulmányok változatos kiindulópontú (klasszika-filológiai, eszmetörténeti, kritikatörténeti, tudománytörténeti, folklorisztikai, filozófiatörténeti és irodalomtörténeti), de minden esetben szövegközeli elemzései a tárgyalt szöveg új értelmezési lehetőségeinek megteremtésén túl hozzájárulnak a bölcsészeudományok egyes módszertani beidegződéseinek felülvizsgálatához.
Sorozatszerkesztő
Fórizs Gergely
A kötet a Magyar Tudományos Akadémia Könyv- és Folyóiratkiadó Bizosága támogatásával jelent meg.
A borítón: a kalotadámosi református templom szószékkosarának kazeája (Mihály Ferenc fotója nyomán)
Könyvünk a Creative Commons Nevezd meg ! – Ne add el ! – Így add tovább! . Magyarország Licenc (http://creativecommons.org/licenses/by−nc−sa/2.5/hu/) feltételei szerint szabadon másolható, idézhető, sokszorosítható. A köteteink honlapunkról letölthetők. Éljen jogaival!
HU ISSN 2063-8361
ISBN 978 963 7341 94 6
Borítóterv: Szilágyi N. Zsuzsa
Tördelte : Hegedüs Béla
Letöltés egyben
Különnyomatok
(címnegyed + tanulmány + teljes kötet irodalomjegyzéke)
- Dávidházi Péter
A hagyományban rejlő hipotézis: Előszó a Hagyományfrissítés sorozat első kötetéhez- Ferenczi Attila
„Nem hazai plánta”: Az antik paradigma Kölcsey Nemzeti hagyományok című írásában- Takáts József
Politikai nyelvek a Nemzeti hagyományokban- Fórizs Gergely
A Nemzeti hagyományok és a neohumanista hagyomány- Rákai Orsolya
A „nemzeti kor” paradoxona a Nemzeti hagyományokban: Egy kulturális és értelmező normarendszer kialakítása- Szilágyi Márton
A „pórdal” státusza a Nemzeti hagyományokban- S. Varga Pál
A Vanitatum vanitas és a Nemzeti hagyományok- Gyapay László
„a költészet jótétei nem éppen kézzelfoghatók”: A világkép egyneműsödésének szerepe Kölcsey költészetfelfogásában
A Hagyományfrissítés az MTA Bölcsészeudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézete XIX. Századi Osztályának könyvsorozata, melynek kötetei egy-egy . századi magyar irodalmi szövegről közölnek tanulmányokat. A vizsgálat tárgyául olyan írásműveket választunk, amelyek közvetlen vagy közvete módon jelenkori önértelmezésünk alapszövegeivé váltak, vagy éppen a kánonon kívülről járultak hozzá a hagyomány rendszerének alakulásához. A Hagyományfrissítés címben implikált szemléletmód szerint – vállalva a hagyományban való benneállás és a róla folytato beszéd egyidejűségével járó módszertani kételyeket – lehetséges kritikai-elemző módon megszólalnunk a sajátnak érze örökségről.
Tartalom
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.